Best Practice
  • Начало
  • Управление и мотивация
  • Креативност и творчество
  • Себеопознаване и усъвършенстване
  • Влияние и въздействие
  • Събития

Best Practice

Banner
  • Начало
  • Управление и мотивация
  • Креативност и творчество
  • Себеопознаване и усъвършенстване
  • Влияние и въздействие
  • Събития
Себеопознаване и усъвършенстване

Бариерите в спорта и как да ги преодолеем

Автор Иво Маринов 23.07.2018
Бариерите в спорта и как да ги преодолеем

„Всичко, от което се нуждаеш е вътре в теб„
Бил Бауърман

Попитахме няколко професионални треньора, кои са най-често срещаните причини хората да се отказват от тренировките или въобще да не започват, какво ги спира да направят нещо за тялото си, а всички знаем за взаимовръзката между физиката и психиката при нас, хората. Ето петте най-често срещани причини, които ни затрудняват в грижата за тялото ни и как да ги преодолеем:

Бариера 1. Казваме си „ не мога“.

Причина: Страхът от провал и липсата на увереност ни водят до самоубеждението, че няма да се справим и се отказваме още преди дори да се опитаме. Така мисленето ни вече е насочено в посока провал и започваме да работим усилено той да се случи. Тук е налице терминът „ самоизпълняващо се пророчество“.
Решение: Мозъкът ни е най-добрия пътешественик във времето, той постоянно се лута в бъдещето или миналото, а това ни пречи да се фокусираме в настоящето. Когато си казвате „не мога“, направете упражнения за осъзнатост, например: заземете усещането си, като насочите вниманието си към стъпалата, усещайки как правят контакт със земята. Така ще се върнете към реалността. След това се фокусирайте към това да се запътите към залата.

Бариера 2. Липса на вътрешни мотиви

Причина: Това е най-често срещаната бариера. „Няма за кога“, „няма за пред кой“ или „късно е да се започне“ са вижданията, които категорично ни спират да се грижим за тялото си.
Решение: При липсата на вътрешни мотиви, намерете външни такива. Присъединете се към някой клуб за бягане или започнете да посещавате групови тренировки. По този начин ще почерпите от вътрешните мотиви на групата. Говорете с вашият треньор или се обърнете към спортен коуч.

Бариера 3. Убеждението, че всичко е въпрос на ген

Причина: Когато имаме трудности със свалянето на килограми или трупането на маса, се успокояваме с причина, която е извън нашия контрол. Така пренасяме отговорността за собственото си здраве върху твърдение, което не подлежи на промяна.
Решение: Създайте си навик, при който отделяте около 10 минути на ден, за да визуализирате как бихте искали да изглеждате и да се чувствате. Пуснете си тиха и приятна музика и започнете визуализацията. Колкото по-реалистична е толкова по-силно ще е усещането. Това е така защото мозъкът не прави разлика между реална ситуация и неговата ясна визуализация.

Бариера 4. Страх от излизане от зоната ни на комфорт

Причина: Нарушаването на вредните навици, като неправилно хранене, късно ставане, употреба на алкохол, изискват определени усилия, с които сме убедени, че няма да се справим.
Решение: За да се справите с вредните навици се изисква дисциплина. Това означава намаляване на нещата, които пречат на съсредоточаването ви в спорта. Направете си „система за награди“ , в началото ще ви бъде трудно, но щом сте взели това решение вие сте готови за битка. Първата ви стъпка е да си направите ревизия на времето и колко ви отнемат тези навици.

Бариера 5. Минали опити довели до провал

Причина: Когато един опит не е проработил, се отказваме да опитаме друг, защото пак трябва да бъдем подложени на стрес. „ Опитал/а съм и знам, че не работи при мен“ е пример за тази бариера.
Решение: Добрите моменти и победи се запечатват дълбоко в съзнанието ни и никога не ги забравяме. Спомнете си такъв момент, като обърнете внимание на образите, звуците и чувствата по време на успеха. Заменете всичките тези субмодалности с тези на „проваленият ви опит“ . Усилете чувството и тръгнете към залата или парка.

Спортният коучинг с времето ще става все по-популярен и необходим не само при професионалните спортисти а при всички, които срещат трудности да започнат и да бъдат постоянни в грижата за здравето си. След като прочетохте тази статия, вие направихте една малка крачка към вашата цел свързана със спорта… Малка, но все пак крачка !!!

Редактор: от Явор Арнаудов

коучингправилно храненеспортспортен коучтренировкатреньорфокус
0 коментар
6
Facebook Twitter Google + Pinterest
Иво Маринов

Над 10 години опит във воденето на обучения и работа с хора в ритейл индустрията. Обича да експериментира и да прилага иновативни методи на обучения. Сертифициран треньор, Сертифициран НЛП Коуч и Магистър по Бизнес администрация.

предишна
Мозъкът танцува или как да го поддържаме във форма
следваща
Управление на времето или управление на живота?

Други публикации

Диагноза ли е диагнозата стерилитет

01.11.2018

Ключът емоционална интелигентност

15.10.2018

8 ползи от включването на биофийдбек в коучинг...

14.06.2018

Голямото предизвикателство на 21 век е да се...

06.06.2018

Акупресура в 21 век

30.08.2018

Кето за вегетарианци

06.11.2018

Как да се справим с инертното негативно мислене...

26.11.2018

Как да намерим страстта си

30.06.2018

Самоусъвършенстване или постигане на мечтите

03.05.2018

Кръвна захар: топ признаци за проблемни нива

02.10.2018

Оставете коментар Отказ

Предстоящи събития

  1. Предизвикай себе си с Мая Дачева

    26 февруари | 6:30 pm - 8:00 pm
  2. Предизвикай себе си с Полина Несторова

    4 март | 6:30 pm - 8:00 pm
  3. Галатео на 21-ви век с Явор Арнаудов

    5 март | 6:30 pm - 8:00 pm

Виж всички Събития

Бюлетин

Получавай най-интересното от нашите публикации директно в пощенската си кутия!

Популярни ключови думи

НЛП коучинг аромакоучинг бизнес бягане внимание възможности екипна работа ефективност иглотерапия кето когнитивни меметики комуникация корпоративна култура коучинг лидер лидерство мозък мотивация навици нлп обратна връзка памет постижения постоянство продуктивност промяна работа работно място развитие ресурси служители спорт стратегия стрес убеждаване удовлетворение умения управление успех учене фокус хранене цел цели ценности

Последвайте ни

NLP Bulgaria

Последни публикации

  • За ценностите и работата в екип

    22.02.2019
  • Феноменът на речта и няколко повода да се замислим

    18.02.2019
  • НЛП България на HR Industry 2019

    14.02.2019
  • Златни правила за провеждането на успешното интервю

    11.02.2019
  • Коучингът в спорта

    01.02.2019

Теми

  • Влияние и въздействие (9)
  • Креативност и творчество (6)
  • Себеопознаване и усъвършенстване (39)
  • Управление и мотивация (28)

За Best Pracice

Целта на Добрите практики е да улеснят развиването на полезни умения. Затова споделяме в това пространство полезни теми на интересен език. Публикуваме нови модели, статии, рецензии на книги, информация за предстоящи конференции и събития, видеоматериали и уебинари, свързани със себепознание и усъвършенстване, управление и мотивация, креативност и творчество, влияние и въздействие.

В четирите категории разкриваме най-любопитното от съвременния свят, представен от световноизвестни и български автори, с материали, които разглеждат добрите практики в детайл, за да развиват и подобряват уменията Ви в личен и бизнес план

Популярни публикации

  • 1

    9 грешки на слабия мениджър, които карат добрите служители да напуснат

    21.06.2018
  • 2

    12-годишно проучване на успешни ръководители на компании показва 5-те им най-важни навика

    29.06.2018
  • 3

    Бариерите в спорта и как да ги преодолеем

    23.07.2018

ЗАПИШИ СЕ ЗА НАШИЯ БЮЛЕТИН

Получавай най-интересното от нашите публикации директно в пощенската си кутия!

  • Facebook
  • Youtube

@2018 - Bestpractice.bg. Всички права запазени. Уебсайт и поддръжка от Siocom Web Design


Обратно горе